8 פתרונות לעונתיות, אז מה תכלס עושים?!

לא פעם ולא פעמיים בעלי עסקים נתקלים בסיטואציה בה כמו הלקוחות משתנה. זה יכול לקרות במהלך היום, השבוע, החודש והשנה, וכאם נשאלת השאלה. איך מנהלים את הסיטואציה כך שהעסק לא ייפגע, תמשיכו לקרוא
איש עסקים מחבר שני חלקי פאזל לבנים

1. שיווק 365 – התפיסה הטבעית אומרת כי בשל האטה בקצב ההכנסות הנגרמת, מצמצמים בהוצאות. הנטייה הטבעית של מנהלים בחברות קטנות הנה לצמצם במשאבי השיווק, אך זו טעות קריטית. חשוב לזכור כי ברגעי דעיכה, צריכה להיות חשיבה מחודשת באשר לאופי המסרים השיווקיים, אך בשום פנים ואופן אסור להשהות את פעולות השיווק. מומלץ לשדר תיירות כרגיל. זה אולי נשמע טריוויאלי וברור, אך טיפ זה יכול להציל מקומות תיירות רבים.

2. ניהול קשרי לקוחות – שמירה על מעגל לקוחות הכרחית בהקשר של קידום תיירות בזמן דעיכה. ניתן לשמור על קשר עם לקוחות קיימים וחוזרים בקלות בעזרת האינטרנט. אפשר לעשות זאת בעזרת מסרים ישירים לקהל יעד מוגדר ובהשקעה לא גדולה (למשל באמצעות רב מסר, קבוצות וואטסאפ או רשתות חברתיות). לקוחות אלו מכירים אותכם ויודעים מי אתם, ועל כן יוכלו לשדר החוצה את המסרים החיובים עליכם.

3. שתפ”ים – ביעד כלשהו העוניות משפיעה על כלל המשק, בעוד שאחד סובל מירידה בהדרכות וסיורים, השני סובל מירידה בכמות הלינות. ועל כן, ודווקא בשל העובדה כי רבים נמצאים במעגל הפגיעה מן הראוי שייווצרו שיתופי פעולה רוחביים. שילוב ידיים בעתות משבר יסייע בשמירה על עבודה רציפה מצד אחד, ומצד שני יהווה הזדמנות לחיבורים עתידיים (ומקור להגדלת הפרנסה עם סיום המשבר).

4. התאמה לשינויים – אחת הבעיות המרכזיות בהתנהלות בעונה נמוכה נובעת מהמגבלה הטכנית לבקר במקומות מסוימים או לעסוק בפעילות מסוימת אך נתן להתגבר על כך עם מוצרים תחלפיים. למשל אתר החרמון מציע רכיבת אופני הרים בקיץ. אתר הירדנית מציע מסעדה ובר באותו מתחם בו יש טבילה צליינית.

הירשמו לעדכונים מעניינים

5. תכנון תזרים מזומנים שנתי – זהו תהליך שמאפשר הסתכלות רחבה על ההתנהלות הפיננסית של העסק, יש להבין כיצד מתחלקות ההכנסות במהלך הזמן. כלומר כיצד לפרוס את ההכנסות וההוצאות בצורה חכמה, למשל תשלום לספקים כך שיישאר בקופה כסף תפעולי.

6. התייעלות בתקופות שפל – כאמור הוצאות קבועות הן לא ברות שינוי אך ההוצאות המשתנות כן, למשל שינויים במשאבי האנוש בעזרת הוצאה אפשרית של חלק מהעבודות לקבלני משנה. בנוסף חשיבה יצירתית של הכנסה נוספת שהעסק יכול לייצר. למשל משיכה של לקוחות באמצעות מבצעים, הנחות או שוברי מתנה, שותפויות עם ספקים אחרים בתחום ובכך ליצור חבילה בעלת ערך רב יותר ללקוח.

7. ניצול מירבי של הרווחים בעונת השיא  – אחרי שחסכתם בהוצאות ומצאתם פתרונות לעבור את התקופה הקשה, ניצבת בפניכם הגדלת הרווחים בתקופת השיא למקסימום. יש לעצור ולחשוב כיצד נקבל את הפדיון הגדול ביותר, בעזרת מכירה רבה יותר עם המחרה נמוכה יותר או הגדלת המחיר ופחות כמות מכירה? 

8. בניית אסטרטגיה שיווקית – תכנית אשר תוביל לפעולות שאותן צריך לבצע כדי לממש את היעדים שאותם הצבתם הכוללת – מיתוג, פרסום, קידום האתר, פיתוח מוצרים חדשים, גיוס כוח אדם, ניהול מועדון לקוחות, קידום מכירות וכמובן הצבת יעדים בלוח השנה. אם לא תקבעו לעצמכם זמנים שיש לעמוד בהם אף אחד לא יבוא וייבדוק אותכם, זיכרו זה העסק שלכם ואתם אחראים עליו. 

 

זה הכל תלוי בכם היזמים, המנהלים בעלי המאה והדעה לייצב את העסק ולתת בטחון לבעלי העניין. אך אל תשכחו את עובדי הקצה שלכם שהם הפנים שלכם שאתם לא שם. פיתוח ועיצוב העובדים הם לא פחות חשובים משיווק, ניהול תשואה והמוצר עצמו. השקיעו בהם כדי שישקיעו בכם חזרה פי מאה.

 

אני כאן כדי להדריך אותך כיצד לנהל את העסק ולא לעבוד בו, צור איתי קשר לפגישת היכרות ללא עלות

השאירו תגובה

שתפו עם חברים

Share on google
Share on linkedin
Share on facebook

מאמרים אחרונים

הירשמו לעדכונים מעניינים

היי, כבר ביקרת בחנות?